لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=76396 شناسه خبر: 76396

یادداشت مقداد داداشی؛

کدام روحانیت؟ کدام مبارزه؟ | چند پرسش پیرامون برگزاری انتخابات شورای روحانیت مبارز رشت

فی المثل، فردی با سابقه جانبداری مستمر از میرحسین موسوی یا وابستگی شدید به جریانِ فسادساز مستقر در بیت امام جمعه سابق رشت و یا افرادی که سال‌ها حرکتی در عرصه‌های اجتماعی، سیاسی و … انقلاب از آن‌ها مشاهده نشده است آیا قابلیت مطرح شدن به عنوان شورای روحانیت مبارز را دارند؟

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ چند روز قبل، خبری در خروجی چند سایت خبری استان گیلان قرار گرفت مبنی بر برگزاری انتخابات شورای روحانیت مبارز شهرستان رشت، که نگرش به سیر واقعه، لیست منتخبین و نحوه عملکرد این مجمع ابهاماتی را ایجاد کرده که به نظر می‌رسد طرح آن لازم است؛

۱. اینکه یک جامعه یا تشکل سیاسی و اجتماعی در سطح شهرستان اگر قرار است شکل بگیرد، چه لزومی دارد در این فرایند از حضور و اعتبار شخص نماینده محترم ولی فقیه در استان استفاده شود؟ مگر نه این است که جایگاه نمایندگی رهبری در استان به مانند خود رهبری باید جایگاهی پدرانه و فراجناحی باشد؟ به نظر می‌رسد این حرکت درست یا غلط بدون هرگونه انتساب به ایشان باید انجام می‌شد، نه در حضور ایشان و در سالن دفتر ایشان.

۲. به نسبت سوال اول، این سوال درباره مداخله ریاست شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در استان در این ماجرا و دبیری جلسه توسط ایشان نیز مطرح است، کما اینکه مداخله رسمی ایشان در جبهه گیری سیاسی در جریان انتخابات پیشین مجلس هم مسبوق به سابقه است. چگونه این گونه فعالیت های حزبی با ریاست این شورا که باید ایمن از این منازعات باشد قابل جمع است؟ همچنین است حضور برخی از ائمه محترم جمعه در این ماجرا.

۳. سوال سوم اینکه اعضای حاضر در این مجمع عمومی با چه فرایند و ملاکی دعوت شده‌اند؟ چگونه واجدین شرایط تشخیص داده شدند و با چه مکانیزمی انتخاب شده‌اند که بسیاری از فضلای جوان، انقلابی و فعال مستقر در شهرستان به این نشست دعوت نشده‌اند؟ دعوت از فضلای رشتی حاضر در قم، پیشکش.
و با این دعوت شتابزده (که تا قبل از جلسه، بسیاری از مدعوین هم نمی‌دانستند در این جلسه چه اتفاقی اساسا قرار است رخ بدهد) به نظر خروجی سالم و دقیقی از انتخابات برگزار شده در این مجمع عمومی می‌توان انتظار داشت؟ و اصلا عنوان مجمع عمومی بر آن صدق می‌کند؟

۴.  با احترام به همه سروران، آیا صلاحیت کاندیداهای محترم برای حضور در انتخابات این شورا مورد دقت و بررسی قرار گرفته است؟ آیا صحیح است فی المجلس هرکسی خود را کاندیدا کند؟ با این وصف چه کسی تشخیص داد که همه این افراد صلاحیت اطلاق روحانیت مبارز را دارند؟ چه ویژگی‌های مد نظر است تا یک فرد حائز این عنوان شود؟ فی المثل، فردی با سابقه جانبداری مستمر از میرحسین موسوی یا وابستگی شدید به جریانِ فسادساز مستقر در بیت امام جمعه سابق رشت و یا افرادی که سال‌ها حرکتی در عرصه‌های اجتماعی، سیاسی و … انقلاب از آن‌ها مشاهده نشده است آیا قابلیت مطرح شدن به عنوان شورای روحانیت مبارز را دارند؟

این چند سوال و نکاتی مرتبط با آن باعث می‌شود که در ذهن روحانیون، طلاب و متدینین علاقه‌مند به انقلاب تصویر درست و مناسبی از این شورا و اعتبار آن شکل نگیرد و بالتبع آسیب آن به جایگاه مقدس امامت جمعه و نمایندگی مقام معظم رهبری در استان سرایت کند و ایجاد یأس نماید، فلذا بازنگری و اصلاح در این حرکت لازم و ضروری به نظر می‌رسد.

مقداد داداشی

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2