لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=74625 شناسه خبر: 74625

بهره‌برداری از پل کابلی آستانه‌اشرفیه در خرداد ۹۹

وزیر راه و مسکن و شهرسازی امروز و در حاشیه بازدید از پل کابلی آستانه‌اشرفیه از اتمام عملیات اجرایی این پل تا قبل از خردادماه سال آینده خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ پل ورودی آستانه‌اشرفیه در سال ۱۳۴۷ توسط یک شرکت آلمانی ساخته‌ و به دلیل سازه بتنی و فلزی دارای استحکام بسیار زیاد بوده به حدی که می‌تواند باری در حدود ۱۰ تن را بر روی سازه خود تحمل کند.

پس از گذشت بیش از نیم‌قرن از زمان احداث، پایه‌های این پل دچار پوسیدگی و فرسودگی شده که با توجه به تردد مسافران و گردشگران بسیار و رشد روزافزون جمعیت دیگر جوابگو حجم سنگین ترافیک نیست.

 یکی از مشکلاتی که مسؤولین وزارت راه و شهرسازی چه در دولت‌های قبلی و چه در این دولت با آن درگیر بوده‌اند هزینه نگهداری و تعمیر سازه و پایه‌های این پل به دلیل عمر طولانی آن است به همین منظور مسؤولین وزارت راه و شهرسازی در سال ۱۳۸۰ برای رهایی از پرداخت این هزینه، به فکر طراحی و احداث سازه و پل جدید در کنار این پل افتادند.

 سازه‌ی اصلی این پل به‌صورت کابلی و به شکل یک کشتی با یک دهنه ۱۵۹ متری است که نخستین کار عملیاتی برای ساخت این پل در سال ۱۳۸۰ و با برآورد مالی در حدود ۶ میلیارد تومان توسط وزارت راه و شهرسازی آغاز به فعالیت کرد و به گفته مدیر وقت ساخت و توسعه راه‌های گیلان این پروژه که مقرر شده بود در مدت سه سال به مرحله بهره‌برداری برسد به دلیل تخصیص کم اعتبارات، ساخت آن علیرغم خرید ۹۰ درصدی سازه، کابل و عرشه و تلاش برای ساخت گیره نگه‌دارنده توسط شرکت‌های دانش‌بنیان این پل پس از گذشت ۱۸ سال هنوز به اتمام نرسیده است.

یکی از مهم‌ترین عوامل تأخیر در ساخت این پل بی‌برنامگی و عدم تخصیص اعتبار به‌موقع توسط دولت، تحریم و نوسانات زیاد ارز در کشور بود که هزینه اتمام این پل را افزایش داده و پلی که می‌توانست در سال ۱۳۸۳ با ۹ میلیارد تومان به اتمام برسد اکنون به ۱۷ میلیارد تومان اعتبار برای اتمام کار نیاز دارد هرچند در این مدت مبلغ قابل‌توجهی از بدهی‌های پیمانکاران پرداخت‌شده است.

بهره‌برداری از پل کابلی آستانه‌اشرفیه در خرداد ۹۹

وزیر راه و مسکن و شهرسازی در حاشیه بازدید از پل کابلی این شهرستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: استان گیلان و شهرستان آستانه‌اشرفیه دارای ویژگی‌های بسیار ارزشمندی به لحاظ جذب گردشگر هستند که باید تمام امکانات رفاهی را برای مردم این استان ایجاد کرد.

محمد اسلامی با تأکید بر لزوم ساخت پل کابلی آستانه‌اشرفیه گفت: ساخت این پل با توجه به ویژگی‌هایی که دارد بسیار باعث رشد اقتصادی و جذب گردشگر در این شهرستان می‌شود زیرا سازه آن بسیار زیبا است.

وی از انجام تمهیدات لازم برای اتمام ساخت پل کابلی آستانه‌اشرفیه خبر داد و افزود: پل کابلی آستانه‌اشرفیه چیزی در حدود ۱۷ سال از آغاز ساخت آن گذشته و خوشبختانه تمهیداتی را مسؤولان، پیمانکار و کارشناسان مسکن و شهرسازی برای اتمام عملیات اجرایی این پل اندیشیده‌اند.

وزیر مسکن و شهرسازی با اشاره به تاریخ اتمام ساخت پل کابلی بیان کرد: تمام هزینه‌های ساخت این پل به‌صورت گام‌به‌گام پرداخت و بعضی از وسایل لازم برای اتمام این پل را که نیاز است را آماده‌ایم تا با کمک وزارت دفاع بسازیم و با توجه به قول پیمانکار امیدوارم تا قبل از پایان خردادماه پل کابلی آستانه‌اشرفیه به بهره‌برداری برسد.

اسلامی اتمام این پل را آرزوی دیرین مردم شهرستان آستانه‌اشرفیه دانست و تصریح کرد: افتتاح این یکی از مهم‌ترین درخواست و دغدغه‌های مردم آستانه‌اشرفیه است که باید مسؤولان مربوطه و همه دستگاه به‌صورت شبانه‌روزی تمام تلاش خود برای اتمام این پل را انجام دهند.

به گزارش آستان‌خبر؛ پل کابلی شهرستان آستانه‌اشرفیه با یک دهنه ۱۵۹ متری در حال ساخت از نوع پل‌های کابلی با شکل و شمایل کشتی بزرگ است که می‌تواند یکی از جاذبه‌های گردشگری و زیباسازی در گیلان باشد؛ اما عملیات اجرایی این پل از اواخر سال ۱۳۸۶ با برآورد مالی افزون بر ۶ میلیارد تومان آغاز شد و امروز پس از ۱۸ سال و علیرغم تلاش و پیگیری‌های بسیار هنوز به پایان نرسیده است.

انتهای پیام/۴۲۱۱


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2