لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=74537 شناسه خبر: 74537

فتنه ۸۸ یکی ازعامل وضع تحریم‌های اقتصادی و شرایط فعلی است

کارشناس مسائل سیاسی فتنه سال ۸۸ را مهمترین دلیل تحریم علیه ملت ایران عنوان کرد و گفت: هیلاری کلینتون که در جریان فتنه سال ۸۸ وزیر خارجه آمریکا بود، در کتاب خاطرات خود نوشته است که پس از اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات در سال ۸۸، آمریکا توانست کشورهای دیگر را برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران همراه سازد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ جواد شفیعی ثابت، در مراسم گرامیداشت ۹ دی در مسجد جسیدان با بیان اینکه استکبار بعد از فتنه سال ۸۸ جسارتش بیشتر شد، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین نتایج منفی فتنه بعد از انتخابات ۱۳۸۸ افزایش جسارت دشمن خارجی در دشمنی آشکار و تشدید تحریم‌ها علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بود و این از گناهان نابخشودنی فتنه گران و حامیان داخلی آنان است.

وی با اشاره به شاخصه های رشد اقتصادی در یک جامعه گفت: امنیت، آرامش، ثبات اجتماعی و سیاسی یکی از شاخصهای مهم در رشد اقتصادی و توسعه هر ملت و کشوری محسوب می گردد.

معاون فرهنگی کمیته امداد استان گیلان با اذعان به اینکه فتنه ۸۸ اثرات بسیاری بر ذهن استکبار داشته است، تصریح کرد: فتنه ۸۸ اگرچه یک اتفاق سیاسی بود، اما اثرات بسیاری بر ذهن تصمیم گیران آمریکایی داشت که نهایتاً منجر به افزایش و تشدید تحریم‌ها و فشار اقتصادی علیه ایران اسلامی شد.

شفیعی تحریم علیه ملت ایران را بسیار ظالمانه دانست و بیان کرد: در دوران پسا فتنه علاوه بر افزایش سختگیری‌ها، قوانین جدید تحریمی علیه ایران وضع شد که تاکنون علیه هیچ کشوری در دنیا وضع نشده بود، از آن پس اصطلاح تحریم‌های فلج‌کننده به جای تحریم‌های هوشمند بیشتر بر زیان مسئولین آمریکایی جاری می‌شد.

وی با تاکید بر اقدامات خارج از عرف آمریکا بعد از فتنه سال ۸۸ گفت: به صورت مصداقی در دسامبر سال ۲۰۰۹ مصادف با آذرماه ۱۳۸۸، وزارت خزانه‌داری آمریکا در اقدامی بی‌سابقه، دو بانک غیرآمریکایی یعنی کردیت بانک سوئیس و لوید بانک انگلستان را به علت تسویه دلاری برای ایران جریمه کرد.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به استراتژی آمریکا بعد از فتنه سال ۸۸ افزود: پرونده هسته‌ای ایران مدت‌ها پیش از سال ۸۸ نیز مطرح بود اما هیچ‌گاه منجر به چنین تحریم‌های بی‌سابقه‌ای نشده بود، نقش فتنه ۸۸ در تبدیل شدن تحریم‌های فلج‌کننده به استراتژی اصلی آمریکا در آن سال‌ها و اعمال تحریم‌های بی‌سابقه بانکی علیه ایران را آشکار می‌کند.

شفیعی ثابت با بیان اینکه قبل از فتنه ۸۸ تحریم های استکبار محدود بود، اظهار کرد: تا پیش از فتنه سال ۸۸، تحریم‌های آمریکا و اروپا و شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران، دارای دامنه شمول محدودی بودند؛ مثلاً شرکت‌ها را از سرمایه‌گذاری بیشتر از حد معینی در بخش نفت ایران منع می‌کردند؛ اما در تحریم‌های پس از سال ۸۸، هر نوع معامله با بخش نفت ایران ممنوع شد و جریمه‌های سنگینی برای آن وضع شد.

وی فتنه سال ۸۸ را مهمترین دلیل تحریم علیه ملت ایران عنوان کرد و گفت: هیلاری کلینتون که در جریان فتنه سال ۸۸ وزیر خارجه آمریکا بود، در کتاب خاطرات خود نوشته است که پس از اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات در سال ۸۸، آمریکا توانست کشورهای دیگر را برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران همراه سازد.

معاون فرهنگی کمیته امداد استان گیلان با اشاره به نقش فتنه در شرایط اقتصادی کشور تصریح کرد: حوادث فتنه ۸۸ سهم گسترده ای در رکود اقتصادی، تورم، بیکاری، کاهش صادرات نفی و غیرنفتی، تشدید تحریم¬ها، کاهش سرمایه گذاری خارجی و تخریب انتظارات کارگزاران اقتصادی به آینده اقتصاد ایران در سال های ۱۳۸۸ به بعد داشته است

شفیعی ثابت با درخواست از مردم برای دقت در انتخابات بیان کرد: مردم باید نقش فتنه گران را امروز بخوبی تبیین کنند تا در تصمیم گیریهای انتخاباتی فرصتی به حامیان فتنه داده نشود تا کارآمدی نظام با نیروهای مخلص ولایی ارتقا روز افزون یابد.

وی با اذعان به اینکه انقلاب با رهنمود های مقام معظم رهبری به قدذت اول منطقه تبدیل شده است، گفت: در حالی که حتی جنگ طلبان نومحافظه کار آمریکایی که سرخوش از پیروزی در عراق و افغانستان بودند، بازهم این جمهوری اسلامی بود که نه تنها توانست خود را از تهدیدات نظامی آمریکا مصون دارد، بلکه عملا با هدایت های مقام معظم رهبری و قدرت نیروهای مخلص بسیجی و سپاهی و نهادهای انقلابی و نیروهای کاردان در بدنه ارکان نظام به قدرت برتر منطقه نیز تبدیل گردید. و درست درهمین شرایط که ناکارامدی سیاست های غرب آشکار گردیده بود.

انتهای پیام/۴۲۱۱


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2