لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=74387 شناسه خبر: 74387

مراسم گرامیداشت حماسه نهم دیماه ۱۳۵۷ آستانه اشرفیه+ تصاویر

اولین گردهمایی حماسه آفرینان قیام نهم دیماه ۱۳۵۷ آستانه اشرفیه، صبح امروز به همت شهرداری و شورای اسلامی شهر آستانه اشرفیه در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهر برگزار گردید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ مراسم گرامیداشت روز بصیرت و اولین گردهمایی حماسه آفرینان قیام نهم دیماه ۱۳۵۷ آستانه اشرفیه، صبح امروز به همت شهرداری و شورای اسلامی شهر آستانه اشرفیه و با حضور جمع کثیری از مردم و مسئولان، حماسه آفرینان قیام نهم دیماه ۱۳۵۷، انقلابیون، جانبازان و خانواده معظم شهدای نهم دیماه ۱۳۵۷در سالن شهید خوش سیرت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان برگزار گردید.

مردم شهر آستانه اشرفیه در نهم دیماه ۱۳۵۷ با هوشیاری بر علیه نظام ستمگر طاغوت و رژیم منحوس پهلوی قیام کرده و با بصیرت خود به استقبال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی رفتند.

در تاریخ ۹ دی ۱۳۵۷ که به قیام مردم آستانه مشهور است، درگیری بزرگی بین مردم و نظامیان صورت گرفت و عمده درگیری در محل سه راه وادی اشرف بوده که درگیری ها منجر به شهادت علی رمضانپور، حسین پرندک و کاظم جعفرپور و همچنین زخمی شدن علی خردادی و مرحوم حسن فامیل ربیعی گردید و در ادامه اعتراضات نیروهای انقلابی به رژیم پهلوی، ماموران شهربانی این شهر بیش از ۷۰ باب از مغازه‌های واقع در هسته مرکزی آستانه اشرفیه را به آتش کشیدند که در ‌‌نهایت منجر به تسخیر شهربانی توسط نیروهای انقلابی و تسلط آنان بر شهر شد. در این واقعه شهر به مدت سه شبانه روز توسط انقلابیون اداره شد.

انتهای پیام/۴۲۱۱


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2