لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=73870 شناسه خبر: 73870

آب‌گرفتگی معابر و بالا آمدن آب رودخانه‌ها میهمان ناخوانده مردم آستانه‌اشرفیه در آخر هفته/جهاد سوخت کشاورزان را تأمین می‌کند

در نشست ستاد بحران آستانه‌اشرفیه به کاهش دما، بالا آمدن آب رودخانه و آب‌گرفتگی معابر اشاره شد و مقرر شد جهاد کشاورزی، سوخت و تجهیزات لازم گلخانه‌ها، دامداری و مرغداری‌ها را تأمین کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ آمادگی دستگاه‌های اجرایی و خدمات رسان در مواقع حساس و بحرانی به‌مانند موقع سیل، بارش برف و زلزله حائز اهمیت است و آنچه باید مورد تأکید قرار گیرد پیشگیری از بروز حادثه است به همین دلیل عصر امروز جلسه‌ای با حضور مسؤولان و روسای ادارات در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

مدیر شهرستان باید مسائل حوزه خود را پیگیری کند

نماینده مردم شهرستان آستانه‌اشرفیه در مجلس شورای اسلامی در این جلسه با بیان اینکه پیشگیری از بروز حادثه باید موردتوجه مسؤولان قرار گیرد، اظهار کرد: نباید منتظر بحران بود و پس از ایجاد آن به دنبال راهکار حل مشکلات ناشی از آن باشیم لذا اگر بتوان قبل از بروز حادثه، آن اتفاق را پیشگیری کرد بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

محمدحسین قربانی با اشاره به اقدام مجلس برای پیشگیری از بروز بحران در کشور گفت: یکی از مهم‌ترین اقدامات مجلس دهم، اصلاح و بازنگری در قانون مدیریت بحران بوده و به استانداران و فرمانداران ابلاغ‌شده است.

وی با تأکید بر لزوم بیان قوانین ستاد مدیریت بحران به مسؤولان تصریح کرد: برگزاری ستاد مدیریت بحران در شهرستان بسیار حائز اهمیت است و باید دبیر ستاد مدیریت بحران موارد قانونی را به دستگاه‌های اجرایی اعلام کنند تا نهادها آمادگی خود را حفظ کنند.

قربانی با اذعان به اینکه وظایف هر اداره در مواقع بحرانی مشخص‌شده است، افزود: اگر مسؤولان و نهادهای اجرایی به وظایف خودآگاه باشند بسیاری از مشکلات حل می‌شود و باید اینکار توسط دبیر ستاد اجرایی به مدیران اعلام شود.

نماینده مردم شهرستان آستانه‌اشرفیه در مجلس شورای اسلامی لازمه پیشگیری از بحران را شناسایی عوامل خطرزا عنوان کرد و گفت: از مشکلات کوچک را در سطح شهرستان و حتی استان شناسایی و به فرمانداران و استاندار اعلام شود می‌توان این معضلات را حل کرد زیرا در بسیاری از مواقع این مشکلات کوچک بحران ایجاد می‌کنند.

وی با تأکید بر لزوم توجه مسؤولان به ماده ۱۰ و ۱۲ قانون بیان کرد: در بسیاری از مواقع فرمانداران و استانداران در مواقع بحران با مشکلاتی مواجه هستند که مجلس با تصویب ماده ۱۰ و ۱۲ دست این افراد را باز گذاشته و سازمان برنامه‌وبودجه مکلف است تا به استانداران و فرمانداران برای گرفتن اعتبار کمک کند.

قربانی با بیان اینکه مدیر شهرستان باید مسائل حوزه خود را پیگیری کند، خاطرنشان کرد: رودخانه سفیدرود که از وسط شهر آستانه و کیاشهر می‌گذرد می‌تواند برای ما مشکل‌ساز باشد و در رابطه با روستای محسن‌آباد کیاشهر بنده دو بار معاون وزیر نیرو را برای حل مشکلات آن منطقه آوردم و وظیفه مدیر شهرستان است تا مسائل را پیگیری کند.

مردم باید در هنگام بحران حضور مسؤولان را در کنار خود حس کنند

سرپرست فرمانداری شهرستان آستانه‌اشرفیه نیز در این جلسه با بیان اینکه مردم باید در هنگام بحران حضور مسؤولان را در کنار خود حس کنند، اظهار کرد: مردم ما در همه شرایط حساس وفاداری خود را نسبت به انقلاب نشان داده و لایق ارائه بهترین خدمات در مواقع حساس هستند که این امر وظیفه مسؤولان را افزایش می‌دهد.

یونس محمودی با اشاره به سیاست دولت در هنگام بحران گفت: باید اطلاعات کافی از امکانات موجود در جامعه و‌ بانک اطلاعاتی در هنگام بحران داشته و روسای ادارات باید این اطلاعات را در اختیار ستاد مدیریت بحران تحویل دهند.

وی با اشاره به میزان باران باریده شده در شهرستان آستانه‌اشرفیه افزود: تا به این لحظه ۱۸۰ تا ۲۰۰ میلی‌متر باران در این شهرستان باریده شده و در صورت بارش برف باید ستاد در آمادگی کامل بوده تا مردم با مشکل مواجه نشوند.

سرپرست فرماندار شهرستان آستانه‌اشرفیه با تأکید بر لزوم توجه مسؤولان به لایروبی رودخانه و انهار بیان کرد: آستانه‌اشرفیه دارای رتبه دوم در حوزه استخر و انهار است و متولی انجام این در استان جهاد کشاورزی است که باید به بهترین نحو این کار را انجام دهد تا مردم با مشکلات روبه‌رو نشوند.

با توجه به‌پیش‌بینی سازمان هواشناسی از فردا در شهرستان آستانه‌اشرفیه، آب‌گرفتگی معابر و بالا آمدن آب رودخانه‌ها پیش‌بینی می‌شود.

محمودی با اذعان به اینکه اعضا ستاد بحران در مواقع حساس حق خروج از شهرستان را ندارند، تصریح کرد: مردم در هنگام مشکلات انتظار دارند مسؤولان از همه توان خود برای آسیب کمتر به مردم تلاش کنند به همین دلیل در هنگام بحران هیچ رئیس اداره‌ای حق خروج از شهرستان را نداشته و باید حضورداشته باشد لذا بخشدار بندر کیاشهر باید یک ستاد مدیریت بحران در بندر کیاشهر تشکیل شود.

وی با اشاره به نقش دهیاران در هنگام بحران گفت: در شرایط بحرانی دهیاران باید از همان لحظه اول در محل کار خود حضورداشته و به فکر حل مشکلات مردم از روستای خدمت خود تلاش کنند و تا زمانی که مشکلات حل‌نشده نباید از محل کار خود جدا شوند.

سرپرست فرماندار شهرستان آستانه‌اشرفیه لازمه ایجاد آرامش در جامعه را شناسایی نقاط حادثه‌خیز دانست و گفت: باید نقاط حادثه‌خیز به‌طور جامع در آستانه‌اشرفیه شناسایی‌شده و برای رفع مشکلات این نقاط باید از لحظه به بعد تلاش کرد و اگر این نقاط شناسایی نشده باید هر چه سریع‌تر این نقاط را شناسایی کرد.

محمودی با بیان اینکه هلال‌احمر در شرایط حساس همواره در کنار مردم است، تصریح کرد: جمعیت هلال‌احمر باید در هنگام برف و زلزله با ایجاد پایگاه‌هایی به مردمانی که دچار آسیب شدند کمک کرده تا باری را از دوش مردم برداشته و باید یک مکانی را برای نشستن بالگرد جمعیت هلال‌احمر در این شهرستان معرفی کرد.

 

به گفته کمیل پرناک رئیس جمعیت هلال‌احمر شهرستان آستانه انبار ۳۶۵ متری این جمعیت کاملاً تکمیل و تمام تجهیزات هلال‌احمر به‌مانند قایق و دیگر امکانات به‌روزرسانی شده و چادرهای اسکان جمیعت هلال‌احمر به‌طور کافی در این شهرستان وجود داشته و برنامه‌های آموزشی برای ۶ روستا حادثه‌خیز در دستور کار قرار دارد.

 

سید رسول اشرف رئیس شرکت توزیع برق شهرستان آستانه‌اشرفیه در این جلسه اظهار کرد: تمامی تمهیدات لازم برای عدم قطعی برق در شرایط برفی در آستانه‌اشرفیه انجام‌شده و با پیمانکار در حال بستن قرارداد هستیم.

حمیدرضا سلیمانی رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان آستانه‌اشرفیه با اشاره به خسارت واردشده به بخش کشاورزی در باراندگی اخیر اظهار کرد: در این چند روز بیشترین خسارتی که به بخش کشاورزی واردشده مربوط به آب‌گرفتگی مزارع است و سه هزار میلیارد تومان در حوزه تجهیز مزارع به بخش کشاورزی در استان اختصاص‌یافته است.

به گزارش فارس، مقرر شد جهاد کشاورزی به تمام گلخانه‌ها، دامداری و مرغداری‌ها سوخت و تجهیزات لازم را اعطا کرده و اگر مشکلی ایجاد شود باید جهاد کشاورزی پاسخگو باشد.

انتهای پیام/۴۲۱۰


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2