لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=73802 شناسه خبر: 73802

شیلات کیاشهر به‌عنوان اثر میراث صنعتی شناسایی شد

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به شناسایی ۳۰ اثر صنعتی در این استان، گفت: شیلات بندرکیاشهر به‌عنوان اثر میراث صنعتی شناسایی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ شهرود امیر انتخابی ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به قدمت ۳۲۰ هزار گیلان، اظهار کرد: این استان با این قدمت دارای آثار متنوع فرهنگی است.

وی به شناسایی ۳۰ اثر صنعتی در بررسی‌های باستان‌شناختی در گیلان اشاره کرد و افزود: این آثار واجد شرایط ثبت در فهرست آثار ملی بوده که بعد از مستندسازی تعدادی از آن‌ها برای ثبت در این فهرست به وزارتخانه ارسال می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به اینکه با تکمیل شدن مستندسازی آثار، به‌زودی ۱۵ پرونده به دبیرخانه شورای ثبت وزارتخانه متبوع ارسال می‌شود، بیان کرد: اکثر آثار صنعتی متعلق به دستگاه‌های دولتی بوده که این اداره کل در نظر دارد در همایش ملی ثبت معماری صنعتی کشور در تاریخ ۱۵ آذرماه امسال در بندر ماهشهر نسبت به ثبت آن اقدام کند.

وی با اشاره به شناسایی شیلات کیاشهر به‌عنوان آثار ملی افزود: علاوه بر مجموعه شیلات کیاشهر، کارخانه‌های چای هوختیف و قوام‌السلطنه شهر لاهیجان، کارخانه ابریشم‌کشی شهر رشت، کارخانه دخانیات رشت، پل متحرک انزلی، ساختمان سازمان چای رودسر، انبار قند و شکر، سیستم دفع فاضلاب ماسوله، کارگاه آهنگری و غیره ازجمله میراث صنعتی گیلان هستند که در این مرحله در فهرست آثار ملی کشور ثبت می‌شوند.

انتهای پیام/۴۲۱۰


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2