لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=73764 شناسه خبر: 73764

در نخستین جلسه میزکالایی بادام‌زمینی گیلان مطرح شد

تأکید بر رونق بادام‌زمینی برای ارائه در بازار اوراسیا

در نخستین جلسه میزکالایی بادام‌زمینی گیلان بر رونق بادام‌زمینی برای ارائه در بازار اوراسیا تأکید شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ سرپرست اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت معدن تجارت گیلان امروز در نخستین جلسه میزکالایی بادام‌زمینی در اداره صنعت معدن تجارت شهرستان آستانه‌اشرفیه اظهار کرد: رونق تولید محصول بادام و استفاده از ظرفیت بازار اوراسیا بسیار تأثیرگذار است.

محمد فیض با اشاره به ظرفیت ۴۰۰ میلیارد دلاری کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا بیان کرد: پیوستن به یک بازار ۱۸۰ میلیون نفری، بازار وسیع با فرصت‌های صادراتی فراوان برای ایران به وجود خواهد آورد و دراین‌بین می‌توان برای محصول استراتژی بادام‌زمینی در کنار سایر محصولات شرایط صادرات را فراهم نمود.

وی ارزش‌افزوده تبدیل بادام‌زمینی به فرآورده‌های گران‌قیمتی چون محصولات آرایشی، بهداشتی و شیمیایی را به‌مراتب بیشتر از تبدیل بادام‌زمینی به فرآورده‌های غذایی عنوان کرد و گفت: قطعاً این کار ارزش‌افزوده بیشتری در صنایع مرتبط و وابسته به بادام‌زمینی ایجاد خواهد کرد.

نقش بادام‌زمینی در تحول اقتصاد گیلان

رئیس اداره صمت آستانه‌اشرفیه نیز با تأکید بر لزوم حمایت از تولید محصول بادام در آستانه‌اشرفیه اظهار کرد: فرآوری حرفه‌ای و کشت مکانیزه بادام با توجه به اقلیم مناسب آستانه‌اشرفیه می‌تواند اقتصاد گیلان را متحول کند.

محمدرضا حامیان با اشاره به تولید بیش از ۸۰ درصد بادام‌زمینی کشور در آستانه‌اشرفیه بیان کرد: سنتی بودن فرآیند کشت بادام‌زمینی و کمبود صنایع فرآوری مرتبط در گیلان از مهم‌ترین معضلات موجود در تولید این محصول استراتژیک است.

به گزارش آستان‌خبر، اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) در سال ۲۰۱۴ و با توافق میان کشورهای بلاروس، روسیه، ارمنستان، قرقیزستان و قزاقستان شکل گرفت و بر اساس پیمان این اتحادیه تعرفه گمرکی در تجارت کالایی بین اعضای آن صفر است ایران نیز در اردیبهشت‌ماه سال گذشته توافقنامه ایجاد محدوده آزاد تجاری با این اتحادیه امضا کرد. این موافقت‌نامه شامل ۸۶۲ قلم کالاست که ۳۶۰ قلم ترجیحات اعطایی ایران به اوراسیا و ۵۰۲ قلم هم ترجیحات اعطایی اوراسیا به ایران است.

نشست میزکالایی برای برای حمایت و معرفی محصولات تولید و خدماتی داخلی به منظور افزایش بهره‌وری در تولید و صادرات توسط صنعت معدن و تجارت برگزار می‌شود.

انتهای پیام/۴۲۱۰


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2