لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=73679 شناسه خبر: 73679

رئیس محیط زیست آستانه‌اشرفیه مطرح کرد

پسماند و گونه های گیاهی مهاجم تهدیدات جدی محیط زیست آستانه‌اشرفیه

سنبل آبی

رییس اداره حفاظت محیط زیست آستانه‌اشرفیه از پسماند و گونه های گیاهی مهاجم به عنوان تهدیدات جدی محیط زیست آستانه‌اشرفیه یاد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ جعفر میرزایی در جلسه حوزه محیط‌زیست پدافند غیرعامل شهرستان آستانه‌اشرفیه با بیان اینکه دو مبحث گیاهان مهاجم و پسماند، به‌عنوان عوامل مخاطره‌آمیز محیط‌زیست محسوب می‌شوند، اظهار کرد: سنبل آبی و کاهوی آبی دو تهدید بسیار بزرگ زیستگاه‌های آبی در منطقه محسوب می‌شوند که علی‌رغم همه تلاش‌های صورت گرفته در چند سال اخیر همچنان با سرسختی در حال رشد و گسترش در سطح منطقه هستند.

وی با تأکید بر لزوم تلاش جدی برای ریشه‌کنی این آفات و گونه‌های مهاجم بیان کرد: خوشبختانه بخش‌های ذی‌ربط در این زمینه اهمیت موضوع را درک کرده‌اند و به‌خوبی و با جدیت در حال مقابله و مهار این تهدید محیط‌زیستی هستند.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست آستانه‌اشرفیه به مسئله پسماند و لزوم مدیریت آن نیز اشاره کرد و افزود: در شرایط فعلی بحث مدیریت پسماند و مقابله با گیاهان مهاجم سمبل آبی و کاهوی آبی دغدغه اصلی محیط‌زیست منطقه است چون این دو مشکل به‌تنهایی قادرند اقتصاد، سلامت و معیشت مردم را در شهرستان به ورطه نابودی بکشند.

میرزایی از اهالی منطقه خواست به‌هیچ‌عنوان این گیاه را جابجا یا منتقل نکنند و در صورت مشاهده کلونی‌های آن در سریع‌ترین زمان به اداره حفاظت محیط‌زیست یا بخشداری‌ها اطلاع‌رسانی کنند.

به گزارش آستان‌خبر، کاهوی آبی از گیاهان آکواریومی است که دارای برگ‌های کرکدار و ریشه افشان است. این گیاه به‌مانند سمبل آبی و آزولا به‌سرعت تکثیر و با جریان‌های آبی منتقل می‌شود و به‌تازگی در بخشی از زیستگاه‌های آبی استان مشاهده شده است.

رئیس حفاظت محیط‌زیست آستانه‌اشرفیه افزود: کاهوی آبی گیاهی است به‌شدت مهاجم که در صورت مقابله نکردن قادر است اکوسیستم‌های آبی را دچار خفگی و نابودی کند؛ بنابراین لازم است تا در صورت مشاهده به‌سرعت جمع‌آوری شوند.

انتهای پیام/۴۲۱۰


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2