لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=73623 شناسه خبر: 73623

نقدینگی تهاجمی با مارمالاد تورم!

ما فقط توانستیم در اینترنت مفهوم نقدینگی و اثرات آن بر زندگی مردم عادی را پیدا کنیم و چیزی از اثرات آن بر زندگی بانکداران و مدیران ارشد بانکی در فضای مجازی پیدا نکردیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ در حال حاضر یکی از مشکلات اساسی و گریبان گیر دولت و ملت قبل از حذف صفرها «نقدینگی» است که به دغدغه مشترک هر دو تبدیل شده است؛ یعنی دولت از افزایش نقدینگی می‌نالد و ملت هم از کمبود نقدینگی!

این لابه‌لا هم عده‌ای به‌منظور کمک به دولت و کاهش نقدینگی در جامعه با دریافت حقوق‌های آن‌چنانی و وام‌های آن‌چنانی تر و دپو کردن منابع مالی‌شان در کشورهای خارج، سعی در کاهش نقدینگی در سطح جامعه و کمک به دولت دارند!

اما نقدینگی چیست: به مجموعه پول (اسکناس و مسکوک در دست اشخاص) و شبه پول (سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار، سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز و سپرده‌های متفرقه) نقدینگی گفته می‌شود. رشد بی‌رویه نقدینگی، باعث رشد سریع تقاضا برای کالاها و خدمات شده و چون در کوتاه‌مدت عرضه کالا و خدمات محدود است این امر منجر به ایجاد تورم در اقتصاد و فشار به اقشار آسیب‌پذیر جامعه می‌شود.

حال سؤالی که برای ما پیش‌آمده این است که این نقدینگی که دوستان اقتصادی میزان آن را کشور فی‌المجلس کرورکرور میلیارد تومان اعلام فرموده‌اند الآن دقیقاً کجاست؟ چراکه نقدینگی مثل شیر دامداران نیست که در جوی آب ریخته شود یا مثل سیب‌زمینی و خرما و پیاز دفن شود و یا مثل گوجه‌فرنگی تبدیل به رب و سس شود. ریال به ریالش حساب‌وکتاب دارد و باید به مافوق حساب پس داد.

خلق‌الله که در خوش‌بینانه‌ترین حالت هشتشان گرو یازده یا دوازده است و برای خرید یک خودروی قسطی اول باید کمپین تشکیل بدهند؛ بعد هم در گرداب مافیای خودرو و قطعات گرفتار شوند و پراید را با مخلفاتش ۵۰ میلیون ابتیاع کنند. درواقع اگر ملت نقدینگی داشتند همان اول پراید را ۲۰ میلیون تومان می‌خریدند و اصلاً کمپین تشکیل نمی‌دانند. در ثانی این روزها به‌جز برخی نمایندگان کسی جرات حمل یا نگهداری پول در منزل ندارد و کارشناسان اقتصادی رادیو هم بهترین سرمایه‌گذاری در مملکت را افتتاح حساب سپرده و دریافت سود و انتظار شنیدن خبر شادی‌بخش برنده شدن در قرعه‌کشی بانک‌ها می‌دانند. از سوی دیگر بانک‌ها هم از کمبود منابع مالی می‌نالند تا جایی که معتقدند توان پرداخت وام ازدواج را هم ندارند و معتقدند اگر همین کارمزد ۱۰۲۶ ریالی تراکنش‌ها نباشد توانایی پرداخت حقوق کارمندانشان را هم ندارند! حالا بانک‌ها با کدام پول دلالی، بنگاه‌داری، تیم داری، بورس‌بازی و ساخت‌وساز می‌کنند؛ املاک و مستغلات و کارخانه و زمین و سهام می‌خرند و به کارمندان خود وام‌های یک درصد و به مدیران حقوق و پاداش‌های نجومی می‌دهند، بماند! جستجوی اینترنتی و تحقیقات میدانی هم کمک چندانی به ما نکرد و ما فقط توانستیم در اینترنت مفهوم نقدینگی و اثرات آن بر زندگی مردم عادی را پیدا کنیم و چیزی از اثرات آن بر زندگی بانکداران و مدیران ارشد بانکی در فضای مجازی پیدا نکردیم!

بااین‌وجود از مسئولین محترم تقاضا داریم خواهشاً کمی بیشتر مراقب منابع مالی مملکت باشند و نشود دو روز دیگر خبر برسد یک عده قبل از حذف صفرها کل نقدینگی مملکت را هاپولی کرده‌اند و با بلیط فرست کلاس سر از کازینوهای کانادا درآورده‌اند! خیر از جوانی‌تان ببینید

انتهای پیام/۴۲۱۰


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2