لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=72670 شناسه خبر: 72670

محشر| بیرق اباعبدالله (ع) رمز ماندگاری انسان است + فیلم

پیر غلام ۸۳ ساله گیلانی با بیان اینکه تا قیامت هیچ قدرتی نمی‌تواند عزاداری امام حسین (ع) را قطع کند، گفت: ماندگاری یک انسان در مال و ثروت نیست بلکه بیرق حضرت اباعبدالله الحسین (ع) راز ماندگاری انسان است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ به نقل از خبرگزاری فارس، آستانه‌اشرفیه به‌عنوان چهارمین شهر مذهبی کشور از قدیم محفلی بسیار ارزشمند برای عاشقان عصمت و طهارت و پیر غلامان اهل‌بیت (ع) بوده است.

در این شهرستان پیر غلامان اهل‌بیت (ع) در انتخاب شعر و سبک مداحی و چگونگی برگزاری مراسم توجه بسیار زیادی به حفظ شعایر سنتی آن داشته و به همین سبب هرساله در ماه محرم مردم برای شنیدن صدای دل‌نشین این پیر غلامان به آستانه‌اشرفیه سفر می‌کنند.

پیر غلامان اهل‌بیت (ع) به‌مانند دوران جوانی قدرت جسمی زیادی برای انجام فعالیت هیئت نداشته و قدی که به نشانه ارادت چندین ساله به اهل‌بیت خم‌ کرده‌اند به واسطه عنایت اشک اهدایی روضه‌ها مردم را به سمت مجالس آل پیامبر (ص) می‌کشانند.

آستانه‌اشرفیه به‌واسطه مذهبی بودن دارای پیر غلامان مداحی بسیار زیاد و با اخلاصی است که عمر خود را صرف خدمت و مدیحه‌سرایی به حضرت اباعبدالله الحسین (ع) کردند و یکی از این پیر غلامان محمود شمس نصرتی است.

محمود شمس نصرتی در سال ۱۳۱۳ در آستانه‌اشرفیه، متولد و از ۱۳ سالگی به مداح و ثنای آل الله مشغول شد.

مخاطب شناسی و تسلط به روضه‌خوانی ویژگی بارز شمس

وی تأکید بسیار زیادی به سنتی و معاصر بودن اشعار خود دارد زیرا معتقد است از این طریق می‌توان جوانان را مشتاق حضور به هیئت کرد و ارتباط بسیار خوبی میان عزاداران برقرار کرد.

یکی از ویژگی‌های بارز محمود شمس مخاطب شناسی و تسلط به روضه‌خوانی و استفاده درست از لغات در مداحی بود به‌طوری‌که در مراسمات وی از همه اقشار جامعه تحصیلات متفاوتی اعم از طبیب، بازاری و فقها حضورداشته و به عزاداری می‌پرداختند.

وی در انتخاب اشعار خود بسیار دقت دارد زیرا معتقد است اشعار باید دارای مفهومی باشد تا مخاطب را جذب کرده و بر اساس وقایع عاشورا و محرم باشد.

تا قیامت هیچ قدرتی نمی‌تواند عزاداری امام حسین (ع) را قطع کند

محمود شمس نصرتی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آستانه‌اشرفیه با اشاره به نقش مادران در حسینی شدن فرزندان اظهار کرد: مادر من از کودکی و با شروع ماه محرم من را به داخل هیئت و در همین مکان آورده و نقش بسیار مؤثری در حسینی شدن من داشته است.

پیر غلام هیئت حضرت ابوالفضل (ع) آستانه‌اشرفیه با اشاره به آغاز شروع مداحی خود گفت: چند رفیق بودیم که در شب‌های محرم با هیئت به سمت حرم سید جلال‌الدین اشرف (ع) حرکت کرده و بعد از ۱۰ قدم، سینه می‌زدیم و دریکی از این شب‌ها اولین مداحی خود را انجام دادم.

وی با اذعان به اینکه در دوران ما امکانات در هیئت‌ها کم بود، تصریح کرد: وقتی ما شروع به مداحی کردیم در یک‌ پایه چوب، مشعلی آویزان بود که با نفت روشن می‌شد و در هنگام شروع مداحی و در وسط خواندن شاهد خاموش شدن همان چراغ بودم و فوراً از همسایگان نفت می‌خریدیم تا مشعل را روشن و شروع به خواندن کنیم ولی اکنون در هیئت چنان امکاناتی هست که کار مداحی را راحت کرده است.

این مداح اهل بیت (ع) با بیان اینکه ماندگاری یک انسان در مال و ثروت نیست، بیان کرد: افراد بسیار زیادی دارای مال و ثروت بسیار بوده ولی پس از مرگشان هیچ نام ماندگاری از خود به‌جا نگذاشتند زیرا تنها راه ماندگار شدن در دنیا و آخرت، زیر بیرق حضرت اباعبدالله الحسین (ع) بودن است.

شمس نصرتی با تأکید بر ماندگاری عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) در طول هزار و ۴۰۰ سال گفت: ما هرچه داریم از حسین (ع) است و باید تا قیامت این پرچم برافراشته بوده و به عزاداری بپردازیم زیرا زیر بیرق اهل‌بیت بودن باعث سعادت دنیوی و اخروی می‌شود.

وی با بیان اینکه تا قیامت هیچ قدرتی نمی‌تواند عزاداری امام حسین (ع) را قطع کند، افزود: در دنیا هیچ‌کسی نمی‌تواند سینه زدن برای سرور و سالار شهیدان را قطع کند زیرا مردم ما و جوانان پیوند قلبی عمیقی با خاندان عصمت و طهارت داشته و از تمام توان خود برای بهتر برگزار شدن مراسم عزاداری امام حسین استفاده می‌کنند.

پیر غلام هیئت حضرت ابوالفضل (ع) آستانه‌اشرفیه با توصیه به جوانان برای بالا نگه‌داشتن پرچم اباعبدالله الحسین (ع) بیان کرد: از جوانان درخواست دارم در انجام عزاداری برای اباعبدالله الحسین، خدا را در نظر گرفته و خدای‌نکرده از ریا کردن خودداری کنند زیرا انجام این کار ثواب عزاداری را از بین می‌برد.

آنچه پیر غلامان اهل‌بیت را از سایر مردم متمایز می‌کند، روحیه و ایمان قوی و خدایی بودن عزاداری‌ها و مدیحه‌سرایی آنان است که اگر جوانان به این پیر غلامان توجه و آنان را الگو خود قرار دهند به سعادت اخروی و دنیوی می‌رسند.

در دورانی که برخی مداحی را یک شغل پردرآمد برای خود می‌پندارند، پیر غلامان اهل‌بیت (ع) به‌جای توجه به کسب درآمد از این راه، مداحی را وسیله‌ای برای نشان دادن اوج شوق، شور و عشق قلبی به خاندان اهل‌بیت (ع) می‌دانند.

 

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.