لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=69488 شناسه خبر: 69488

هیئت‌های حل اختلاف و رسیدگی به تخلفات شوراهای اسلامی، سمبُلیک یا اجرایی؟!

نارضایتی شاکیان از اطاله رسیدگی، گذشت زمان و بروکراسی اداری و نیز عدم توجه برخی از هیئت‌های شهرستانی به مکاتبات مراجع بالادست ازجمله گلایه‌های موجود در زمینه عملکرد هیئت‌های حل اختلاف است که می‌تواند مؤثر بر مسئولیت مدنی نیز شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ بیش از یک سال از آغاز بکار پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا می‌گذرد که حواشی پس‌ازاین انتخابات و روشن شدن برخی از زوایای پنهان دیگر آن نشان می‌دهد هنوز می‌تواند خبرساز باشد و شاید افرادی که در نخستین دوره انتخابات شوراهای اسلامی در سال ۱۳۷۸ شرکت کردند، نمی‌دانستند که دو دهه بعد، شرکت، رقابت و نتایج آن چقدر می‌تواند پیچیده باشد.

محرومیت مسئولان و شاغلان برای عضویت شوراهای اسلامی

به همین ترتیب قوانین نیز دستخوش تغییرات شده و اصلاح قانون تشکیلات شوراهای اسلامی تاکنون، ویرایش‌های نو به نو داشته است. شوراهای اسلامی که بر اساس اصل یک‌صدم قانون اساسی شکل‌گرفته به استناد قانون تشکیلات شوراهای اسلامی سازوکارهایش مشخص و اجرایی شد.

یکی از مهم‌ترین مراحل انتخابات شوراهای اسلامی، ثبت‌نام، احراز شرایط و رسیدگی به صلاحیت داوطلبان است که قانون‌گذار برای آن در قانون انتخابات مواد مهمی را تصریح کرده است.

یکی از ویژگی‌های ثبت‌نام داوطلبان، موضوع ماده ۳۲ قانون تشکیلات شوراهای اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵ با اصلاحات بعدی است که بیان می‌کند: ماده ۳۲- اشخاص زیر به‌واسطه مقام و شغل خود از داوطلب شدن برای شوراهای اسلامی به ترتیب زیر محروم‌اند.

در این ماده که بعدها به اصلاح مجلس شورای اسلامی نیز رسید مقاماتی به‌واسطه شغل و سمتی که دارند از داوطلب شدن در انتخابات شوراهای اسلامی محروم شده و اجازه ندارند در این انتخابات ثبت‌نام کنند و بر اساس ترتیبات مقرر دربند ۴ این ماده در حیث تصدی عضویت در شوراهای اسلامی موضوع این قانون نیز نمی‌توانند هم‌زمان عناوین مصرح شغلی را تصدی کنند.

به‌منظور رسیدگی به تخلفات و شکایت از شوراهای اسلامی قانون‌گذار در ماده ۸۹ پیش‌بینی برگزاری هیئت‌های حل اختلاف و رسیدگی به شوراها را در سه سطح ملی، استانی و شهرستانی پیش‌بینی کرده است و بر اساس ماده هشت دستورالعمل ابلاغی وزیر کشور، این هیئت‌ها می‌بایست در صورت وجود پرونده، به‌صورت ماهانه حداقل یک جلسه تشکیل دهند، اما آنچه شُکات بدان معتقدند آن است که به علت عدم رسیدگی و اطاله زمانی رسیدگی هیئت‌ها، من‌جمله هیئت‌های شهرستانی و استانی، عملاً شکایت ره به‌جایی نمی‌برد و فقط زمان است که در این راستا از دست می‌رود.

کم‌کاری فرمانداری رشت در رسیدگی به شکایت

یکی از شاکیان از روستای چپرپرد حوزه بخش خشکبیجار شهرستان رشت در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت اظهار کرد: چندین ماه است که شکایتی در خصوص یکی اعضای شورای این روستا از طریق مکاتبه با استانداری، مکاتبه با سازمان بازرسی، مکاتبه با هیات مرکزی حل اختلاف وزارت کشور و مکاتبه با بازرسی وزارت کشور و بازرسی استانداری گیلان به دلیل هم‌زمانی عضویت وی به‌عنوان معاون منطقه آزاد انزلی که از اواسط دوره چهارم شورای اسلامی محقق شد طرح کرده‌ام.

این داوطلب شورای پنجم  با اشاره به روند بررسی مکاتبات خود با مراجع ذیصلاح تصریح کرد: علیرغم مکاتبات این مراجع با فرمانداری رشت و تصریح بند ۲ ماده ۳۲ قانون مبنی بر عدم محرومیت روسا، سرپرستان و معاونین سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی (و یا به‌طور کل در ادامه بند قانونی) سایر روسا، سرپرستان و معاونین استان، شهرستان و بخش به ترتیب از عضویت در شوراهای اسلامی واقع در محدوده استان، شهرستان و بخش از عضویت در شورا، مگر آنکه قبل از ثبت‌نام از سمت خود استعفا کرده و به‌هیچ‌وجه در آن پست شاغل نباشند، اما رسیدگی صورت نپذیرفته است.

وی با ابراز گلایه از فرمانداری رشت گفت: متأسفانه در زمان ثبت‌نام بخشداری خشکبیجار به شغل این عضو شورا، سهواً یا عمداً توجه نکرده و از وی  ثبت‌نام به عمل آمد  و امروز که شکایتی در این خصوص مطرح کردیم فرمانداری شهرستان رشت با بلاتکلیف گذاشتن موضوع و عدم طرح شکایت در هیات حل اختلاف شهرستان باعث شده تا عضویت هم‌زمان این فرد استمرار یابد و فرمانداری علاوه بر عدم توجه به قانون و دستورالعمل وزیر، حتی به مکاتبات ارسالی مراجع بالادست نیز بی‌توجه است.

ابراز گلایه از عملکرد استانداری در طرح موضوع در هیات حل اختلاف

از سوی دیگر شاکی دیگری که خود عضو علی‌البدل شورای اسلامی شهر صومعه‌سرا معرفی کرد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت اظهار کرد: اعتراض به ادامه عضویت فردی را در شورای اسلامی شهر صومعه‌سرا مطرح کردم که هم‌زمان عضو اتحادیه نیز هست.

وی با ابراز گلایه از عملکرد استانداری در طرح موضوع در هیات حل اختلاف استان بیان کرد: استانداری به بهانه طرح استفساری در مجلس شورای اسلامی شکایت مطروحه را حدود هشت ماه بلاتکلیف گذاشت و امروز نیز علیرغم محرز شدن زمان اجرای اصلاحیه قانون از ابتدای دوره پنجم شوراهای اسلامی در استفساریه اخیر، هیچ اقدام مساعدی را مبذول نکرد.

عضو علی‌البدل شورای اسلامی شهر صومعه‌سرا با اشاره به اینکه فرد موردنظر به‌طور هم‌زمان عضو شورای اسلامی شهر صومعه‌سرا و رئیس اتحادیه است تصریح کرد: این هم‌زمانی مغایر با بند یک ماده ۳۲ قانون شوراهای اسلامی است و اطاله رسیدگی منجر به تضییع حقوق شورایی افراد علی‌البدل خواهد شد به‌نحوی‌که پس از گذشت چهار سال این ایام تضییع‌شده به نفع افراد علی‌البدل محاسبه نمی‌شود.

تأثیر مستقیم هیئت‌های حل اختلاف بر عملکرد اعضای اسلامی شوراهای اسلامی شهر و روستا

رسیدگی به شکایات از شوراهای اسلامی شهر و روستا ازجمله اموری است که قانون‌گذار به استناد مواد ۸۹، ۹۲ و ۹۳ بر عهده هیئت‌های حل اختلاف و رسیدگی به شکایات شوراهای اسلامی گذاشته است.

با توجه به حوادثی که اخیراً برای برخی از اعضای شوراهای اسلامی در کشور روی‌داده است مشخص می‌شود که چنانچه این هیئت‌ها به وظایف خود بهتر عمل کنند امکان جلوگیری از بروز تخلفات و حتی وقوع جرائم بعدی را می‌توانند کاهش دهند.

نارضایتی شاکیان از اطاله رسیدگی، گذشت زمان و بروکراسی اداری و نیز عدم توجه برخی از هیئت‌های شهرستانی به مکاتبات مراجع بالادست ازجمله گلایه‌های موجود در این زمینه است که می‌تواند مؤثر بر مسئولیت مدنی نیز شود.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2