لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=69056 شناسه خبر: 69056

آستان‌خبر گزارش می‌دهد

غفلت چندین‌باره فرهنگی در حرم مطهر سلطان سیدجلال‌الدین اشرف و اعتراض مردم

عدم برگزاری مراسم میلاد در حرم مطهر سلطان سید جلال‌الدین اشرف نکته قابل‌تأمل و تکراری بود که مورد اعتراض شدید زائران و شهروندان آستانه‌اشرفیه قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ سه‌شنبه‌شب  هم‌زمان با شب میلاد حضرت علی بن موسی‌الرضا (ع) ، صحن و سرای آستان مقدس حضرت سلطان سید جلال‌الدین اشرف آستانه‌اشرفیه شاهد حضور پرشور مشتاقان اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) از راه‌های دور و نزدیک بود که خود را برای شرکت در یک مراسم معنوی و درخور شأن میلاد این امام همام در حریم برادر ایشان رساندند.

 عدم برگزاری مراسم میلاد در حرم مطهر سلطان سید جلال‌الدین اشرف نکته قابل‌تأمل و تکراری بود که مورد اعتراض شدید زائران و شهروندان آستانه‌اشرفیه قرار گرفت.

حرمت امام‌زاده به متولی آن است

یکی از زائران حاضر در حرم مطهر در گفت‌وگو با خبرنگار آستان‌خبر با انتقاد از عدم برگزاری مراسم میلاد اظهار کرد: من نمی‌دانم که این آستان مقدس توسط چه گروه یا هیئت‌امنایی ا‌داره می‌شود ولی آنچه برایم در طی چند حضور در آستان مقدس مبرهن است عدم اهمیت قرار دادن مراسم مولودی یا جشن در اعیاد مختلف است.

حجت صابری با بیان اینکه حرمت امام‌زاده به متولی آن است گفت: نمی‌دانم پخش شیرینی و شربت در این شب میمون در صحن و سرای آستان مقدس ارتباطی به وضعیت اقتصادی مملکت دارد یا خبر ولی به نظر نمی‌رسد که این هزینه برابری با بسیاری از ریخت‌وپاش‌های غیرضروری در همین مکان مقدس باشد.

عدم نظارت بر مدیریت برنامه‌های فرهنگی در آستان مقدس توسط دستگاه‌ها و نهادهای بالادستی

یکی از بانوان زائر حاضر در صحن حرم مطهر نیز با بیان اینکه متأسفانه امشب شاهد عدم مدیریت در برگزاری مراسمات در حرم مطهر بودیم اظهار کرد: هرساله بسیاری از گیلانی‌ها به‌واسطه اینکه نمی‌توانند در روز میلاد امام رضا(ع) در مشهد باشند برای عرض ادب و سهیم شدن در این شادی به زیارت برادر بزرگوار ایشان در صحن حرم حضرت سطلان سید جلال‌الدین اشرف(ع) میایند اما همانند بسیاری از برنامه‌ها در بسیاری از مناسبت‌ها به‌سادگی از این موضوع گذشته شد.

سعیده هدایتی با انتقاد از عدم نظارت بر مدیریت برنامه‌های فرهنگی در آستان مقدس توسط دستگاه‌ها و نهادهای بالادستی افزود: چطور حرم مطهر که زمانی با برگزاری مراسمات خود به‌عنوان قطب مذهبی و فرهنگی استان گیلان معرفی‌شده بود در سال‌های اخیر این‌قدر دچار ضعف شده است؟

نقش شورای فرهنگ عمومی در تدوین برنامه‌های فرهنگی

یکی از فرهنگیان شهرستان آستانه‌اشرفیه نیز در گفت‌وگو خبرنگار آستان‌خبر با تأکید بر اینکه نباید نقش شورای فرهنگ عمومی در بعد نظارتی اجرای برنامه‌های فرهنگی شهرستان نادیده گرفته شود اظهار کرد: تدوین تقویم مناسبتی برای ایام مختلف توسط شورای فرهنگ عمومی در شهر مدعی چهارمین شهر مذهبی کشور حداقل دستاورد یک شورای فرهنگ عمومی است.

خدیجه بدری با بیان اینکه باید دستگاه‌های فرهنگی به‌صورت مستقل تقویم فرهنگی و پیشنهادات خود را به شورای فرهنگ عمومی ارائه دهند گفت: قطعاً تکرار بی‌برنامگی در نهادها و ارگان‌های فرهنگی نوک پیکان را مستقیماً به سمت مدیران دستگاه‌های متولی هدایت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه باید از ظرفیت امام زادگان برای تبدیل به قطب بقاع متبرکه استفاده کرد افزود: جمع‌کردن مردم برای ارائه برنامه‌های تبلیغی و فرهنگی به‌سادگی نیست و باید از این فرصت به نحو احسن استفاده کرد.

درمان زخم چندین ساله شهر در امور فرهنگی مذهبی، ایجاد ساختاری واحد و تعریف تقویم مناسبتی برنامه‌های فرهنگی مذهبی و پررنگ‌تر شدن نقش شورای فرهنگ عمومی شهر با نگاهی عاری از مسائل سیاسی است هرچند که نباید از نقش نظارتی کمرنگ دستگاه‌های بالادستی در این درجا زدن‌ها به‌سادگی گذشت.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.