لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=67614 شناسه خبر: 67614

نگاه مختلف زنان در جامعه ایران

زنان متمایل به فرهنگ غربی معتقدند یکی از عوامل توسعه‌یافتگی جوامع پیشرفته، فراموشی همه مبانی فرهنگی و مذهبی در حوزه اجتماعی و سیاسی است، لذا اگر می‌خواهیم به توسعه‌یافتگی برسیم چاره‌ای جز پذیرفتن پارامترهای توسعه غربی نداریم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ محدثه فردی در یادداشتی نوشت:جایگاه زنان در جوامع مختلف بشری ویژگی‌های قابل‌تأملی داشته چراکه زنان در ادوار مختلف تاریخی، به‌واسطه قرار گرفتن در شبکه‌های گوناگون گفتمان و غلبه تفکر مردسالارانه در ساخت گفتمان‌های تجربه‌شده پیشین، پنداری منفعلانه را متصور شده‌اند و با کسب یک سری از تجارب و خودآگاهی، بر مبنای ایمان به قدرت و پتانسیل‌های فردی و جمعی در ساخت حیات مدنی خود، موجبات شرایطی جدیدی از حیات اجتماعی بانوان را در پیش‌گرفته‌اند، اما آنچه که پیش روی فعالیت‌های مدنی جامعه زنان قرار دارد، قرار گرفتن در دو گفتمان سنت و مدرنیته است که ورود به بازار مدرنیته بامعنای غربی به معنای پشت پا گذاشتن بر بسیاری از ارزش‌ها و فرهنگ‌های ملی و مذهبی جامعه زنان است، لذا این دوگانگی انتخاب مشترک زنان برای فعالیت‌های جمعی را تحت‌الشعاع قرار داده است.

عده‌ای با گرایش‌های مدرنیسم با کشیدن خط بطلان به همه آنچه که تا امروز هویت او به سبب معرفت مذهبی و فرهنگ ایرانی بوده، احقاق همه حق‌وحقوق پایمال‌شده خود را با تکیه زدن بر مبنای فکری غرب می‌دانند.

عده‌ای از زنان نیز با آگاهی به توانایی‌ها و اثبات پتانسیل نیمه بشری خود، سخن از حقوق زنان و حضور فعال آن‌ها در مناصب مختلف اجتماعی، سیاسی و حقوقی می‌گویند اما با توجه به آنچه که از سنت، مذهب و حتی برخی از آداب‌ورسوم باستانی ایران آموخته و به آن باور دارند، پذیرش تام و کمال ارتقای جایگاه زنان با مؤلفه‌های غربی را برنمی‌تابند، ازاین‌رو با دو کنش زن مدرن و سنتی مواجه هستیم و هرکدام برای اثبات حقانیت خود، رفع برخی از موانع را مطرح می‌کنند.

این کنش متقابل و اثبات حقانیت، منجر به عدم شنیدن سخن مشترک از جامعه زنان در جامعه در حال گذاری چون ایران می‌شود، به‌عنوان‌مثال عده‌ای آغاز جایگاه برابر با مردان را از رفع حجاب قانونی زنان می‌دانند و معتقدند اگر قرار باشد اتفاقی در حوزه زنان رقم بخورد از این موضوع خواهد بود و پاره‌ای دیگر از زنان معتقدند که حقوق پایمال‌شده آن‌ها در اولویت رفع نیازهایی در حوزه کرامت انسانی است مثلاً، با توجه به پیشرفت ایران در مقایسه با مهروموم‌های گذشته، اما هنوز عواملی چون استثمار زنان، استفاده از کار ارزان زنان، بهره‌مندی از بعد جسمی به معنی بردگی جنسی، عدم استقلال مالی و مسائل دیگر است که رفع آن‌ها در اولویت نیاز زنان است.

این دسته از زنان معتقدند ازآنجاکه پوشش صرفاً یک آداب دینی نبوده و زنان ایران باستان نیز به آن پایبند بوده‌اند، پس پوشش مقوله‌ای است که در فرهنگ و آداب ملی و مذهبی ایران ریشه دوانده و لزوماً نیاز اولویت‌دار و مشترک زنان ایرانی نخواهد بود

اما زنان متمایل به فرهنگ غربی معتقدند یکی از عوامل توسعه‌یافتگی جوامع پیشرفته، فراموشی همه مبانی فرهنگی و مذهبی در حوزه اجتماعی و سیاسی است، لذا اگر می‌خواهیم به توسعه‌یافتگی برسیم چاره‌ای جز پذیرفتن پارامترهای توسعه غربی نداریم.

زنان و دخترانی که پایبند به چنین تفکری هستند، مبارزه با برداشتن پوشش قانونی یا به عقیده آن‌ها حجاب اجباری را نماد مبارزه با سنت در حوزه اجتماعی و سیاسی می‌دانند و تحقق آن را آغازگر تحول عظیم اجتماعی و سیاسی قلمداد می‌کنند.

زنان آرمان‌طلب همواره زندگی خود را به‌گونه‌ای تنظیم می‌کنند تا آرمان‌ها و اولویت‌های ذهنی خود را به واقعیت تبدیل نمایند و معیار ارزیابی فکری خود را پیش‌قدم ایجاد نظام ارزش خاصی می‌دانند تا نتیجه‌ ایده آل‌های ذهنی خود را ببینند.

شناخت زنان از جهان منفعلانه و پویای حیات تفکری، منتهی به بینشی کلی شده تا زمینه‌ساز ایجاد هویتی جدید برای زنان باشند و اعمال و رفتار خود را با پشتوانه شناخت ذهنی منطبق با پیش‌داوری فکری به نتیجه برسانند.

اما زنان برای شناخت اولویت نیاز خود باید مبانی فکری و شرایط اجتماعی و زیستی خود را در نظر گرفته و بر مبنای آنچه که از آن شکل‌گرفته و هویت یافته‌اند خود را ارتقا دهند.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2